Jack. D. Schwager - Mistrzowie rynków finansowych. Niezwykłe wywiady z niezwykłymi inwestorami. Prywatne historie, bardzo cenne porady oraz zaskakujące spojrzenie na rynki. Książkę można nabyć w księgarni Maklerska.pl >>

Jak zostać gridziarzem!

Wszystko co dotyczy niebezpiecznych styli inwestycyjnych
ODPOWIEDZ
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Jak zostać gridziarzem!

#21

Post autor: trader1234 »

Sorry.... bo obejrzałem filmik, ale na tym EA nie było żadnych linii, gridu itp. Tu chyba chodzi o to, że albo zbyt duże odległości jak na mój wykres albo rzeczywiście EA działa "w tle" i nie rysuje niczego na wykresie?
Czyli siatka gridowa i cały czas granie w jedną stronę... może to nawet być ciekawe uzupełnienie do Recovery czy podobnych strategii, połączenie ich obu czy każdą z osobna.

Muszę potestować, dzięki za EA. Tak na szybko wydaje mi się, że najbezpieczniej to grać na wygranie 1 pozycji, a kolejne dokładki to coraz mniejszy zysk (bliższy TP łączny), im dalej tym lepiej byle na 0 wyjść bo pozycja łączna rośnie mocno.
Chyba też się zgodzisz, że taka metoda to lepiej wychodzi z dość szeroką tą siatką... mamy dużo miejsca do zlecenia numer 2, a bliżej do TP = większa szansa na zysk. A zbyt wąska siatka to chyba proszenie się o kolejne pozycje, więc zwiększanie ryzyka niepotrzebnie... choć zapewne wszystko zależy od ustawień, interwału, rynku.
Pewnie też tutaj może się sprawdzać wiedza o zasięgach, ATR itp... skoro średnie ruchy w danym okresie albo dziennie czy też średnio świeca godzinowa nie jest większa niż 40 pips... to już można z tego jakoś skorzystać, żeby tak całkiem przypadkowo tej siatki nie ustawiać.

Jeszcze raz dzięki za EA i wiedzę :)
A w ogóle co sądzisz... lepsze to czy Recovery czy Surefire, tak po pierwszych wrażeniach?
Bo dla mnie w tych wszystkich metodach największy nacisk kładę na bezpieczeństwo... jednak w każdej z nich muszę się liczyć, że cena nie zawróci i taki przegrany schemat najlepiej jakby dało się odrobić w np. kolejnych 10 wygranych schematach to nie byłoby tak fatalnie... bo jak jedna porażka rujnuje roczny zysk to trochę słabo :)

Więc przy okazji... przy tym EA, jaki miałbyś plan na wypadek porażki, bo rozumiem, że ileś poziomów można otworzyć, ale kiedyś jest chyba koniec?


Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5708
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 52 razy
Otrzymano podziękowania: 20 razy
Kontakt:

Re: Jak zostać gridziarzem!

#22

Post autor: JustDarro »

Witam

SureFire i Zone Recovery potraktuj jako to samo. To praktycznie ta sama strategia. Różnice są tylko w algorytmach. Dopóki EA Zone Recovery z OTG nie zostanie poprawione, rekomenduję SureFire. Masz tam tryb manualny i automatyczne odzyskiwanie straty. Jak do tej pory nie zauważyłem błędów w funkcjonowaniu robota.

Wracając do tematu wątku. Nie wyobrażaj sobie, że EA rysuje poziomy siatki. Siatka to tylko uogólnienie. Składanie zleceń co 10, 100 lub 200 pipsów to jest siatka. Tego się nie rysuje się na wykresie. Zwyczajnie EA składa zlecenie inicjacyjne nr.1. Jak wybije ci TP to gitara. Zarobiłeś i jest ok. Jednak jeśli cena idzie w przeciwnym kierunku i pojawi się strata np. 100 pipsów, to EA składa zlecenie nr.2. Jak to nie pomoże, bo fala nie była wystarczająca i nadal trwa przeciwny impuls, to EA składa zlecenie nr.3 i tak co 100 pipsów. W ten sposób budowana jest siatka zleceń, lecz jest to robione warunkowo. Każde kolejne zlecenie otwierane jest wtedy jeśli cena cofnie się o określoną wartość.

Oczywiście jeśli ktoś zechce, grać ręcznie to może sobie narysować linie takiej siatki i na tych poziomach otwierać transakcje, lub poustawiać zlecenia oczekujące. To są jednak wariacje i techniki pomocnicze. Nie zastąpi to jednak rozumienia samej strategii. Trader musi wiedzieć i mieć świadomość co robi i dlaczego tak się dzieje jak się dzieje. Są nawet odpowiednie wskaźniki lub narzędzia, które pozwalają na rysowanie takich linii w sposób automatyczny. Poniżej zamieszczam takie przykładowy wskaźnik ;)

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Jak zostać gridziarzem!

#23

Post autor: trader1234 »

Może się mylę, ale na szybko policzyłem co nieco na kartce i dla mnie nie ma to większego sensu.
Nawet biorąc pod uwagę Twój przykład z nagrania - 2 poziomy się gra super, ale co dalej? Otóż 0,04 lota na trzeciej dokładce to za mało jeżeli chciałbyś wyjść na zero po podobnej wielkości odbiciu ceny jak przy dokładce numer 2. Albo większa stawka (około 0,07 lota) albo cena musi zrobić większy ruch aby tylko wyjść na zero.

Na filmie dokładasz 2 poziom, gdy 1 pozycja przynosi około 100 pips straty, a łącznie całość wychodzi na zero, gdy druga pozycja zarabia jakieś 35 pips.
Co jeżeli trzeba będzie dodać 3 i 4 poziom? Stawka rośnie geometrycznie i nie mamy planu co dalej robić, w nieskończoność dokładać?

Dla mnie wyjściem byłoby 2-3 poziomy i koniec. Przykładowo przy ustawieniach, że mamy sztywną siatkę co 30 pips, a TP zawsze równy jest 20 pips od danego poziomu i robimy tylko 2 poziomy - otwieramy BUY 0,01 lot, cena spada 30 pips otwieramy BUY także 0,01 lot - to mamy przy pierwszej pozycji TP +20 pips, a przy drugim poziomie +10 pips.
W przypadku gdy po drugiej dokładce cena spada o kolejne 30 pips - całość jest zamykana i strata sięga -90 pips. Więc średnio 5-9 wygranych kosztuje nas odrobienie jednej straty. Nie jest źle... ale dokładając 3-4 czy 5 poziom to robi się masakra i już mając 4 poziomy siatki, przy których otwieramy pozycję to taki przegrany schemat odrabia się od 30 do 60 trafionych TP przy tych ustawieniach.

Na moje oko, mało opłacalne - dokładasz coraz więcej żeby się ratować i do 2-3 poziomu jest w miarę spoko, dalej zaczynają się schody. Nie mówić o tym, że Recovery czy Surefire to podążamy za ceną, trendem... a tutaj mamy ewidentny trend spadkowy, a my dalej wrzucamy na BUY - uważam, że to sporo słabsza metoda na dłuższą metę niż dwie poprzednie pokazane na forum.
Może masz inne zdanie, ale ja nie dostrzegam żadnych plusów tej metody?


Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5708
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 52 razy
Otrzymano podziękowania: 20 razy
Kontakt:

Jak zostać gridziarzem!

#24

Post autor: JustDarro »

Witam

Nie liczysz straty od początkowej transakcji tylko od chwili jej otwarcia. Każda transakcja jest na innym poziomie i ma inny wolumen. Poza tym siatka 30 pips wymaga sporej kieszeni. Specjalnie pokazałem siatkę 100 pipsów (1000 pkt.). Jeszcze ciekawsza jest siatka 200 pipsów (2000 pkt.) Czym węższa siatka, tym musisz miec większy kapitał bo strategia otwiera więcej transakcji odzyskiwania.

Podczas mojej gry na siatce 100 pipsów najdalej zaliczyłem 5 poziom w ciągu ostatniego roku. Pomimo tego miałem na tyle przestrzeni na kapitale, że mógłbym zaliczyć 6 i 7 poziom. Strategia którą pokazałem w ciągu ostatnich 11 lat zaliczyła kilkukrotnie 8 level martyngału startując od 1 mikrolota. Dlatego też musi być przestrzeń na kapitale do obsłużenia tego ryzyka na poziomie min. 5000 USD.

Musisz zrozumieć, że tutaj w żaden sposób się nie ratujesz i do niczego nie dokładasz. To wszystko jest zaplanowane, przemyślane i taka jest strategia. Jak rozumiesz mechanizmy które rządzą gridem to masz wszystko pod kontrolą. Nie ma tutaj żadnej paniki, ani nieprzewidzianych zachowań. Oczywiście nie mogę niczego gwarantować. Nawet jakbym mógł to na wszelki wypadek niczego nie gwarantuje. Ryzyko zawsze występuje, a największym jakiego doświadczam to obawa przed tym co będzie jak broker zamknie mi transakcję podczas levelu 7 z powodu awarii serwera?

Zanim przystąpię do gry, zawsze szacuję wydajność systemu. Puszczam go na testerze i sprawdzam jak głęboko sięga ryzyko. Następnie na tej podstawie dopieram wysokość depozytu. Możesz sam sobie to sprawdzić i puścić EA z rożnymi parametrami. Robot został tak pomyślany, że możesz ustawić sobie liczbę poziomów na których chcesz grać. Parametr ten nazywa się pips step.

Testy zawsze zaczynaj od najmniejszego depozytu i jak strategia zbankrutuje to nie zmieniaj ustawień tylko podnieś depozyt na kolejny poziom. Jak zbankrutuje ponownie to znowu dołóż jej wirtualnego depozytu i wykonaj test ponownie. Należy zrobić tyle przebiegów, aż w końcu ustalisz właściwy poziom kapitału.

Jeśli Ci ta metoda nie pasuje to jasna sprawa! Sięgnij po strategie hedgingowe takie jak SureFire czy Zone Recovery.

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Jak zostać gridziarzem!

#25

Post autor: trader1234 »

Czyli na realnym rachunku grasz siatką 100 pips rozstaw, a jaki masz TP ustawiony? Rozumiem, że stawka x2 za każdym razem?
Bo tak liczę, to się nie zgadza zwykły martyngał x2.
Przy założeniu, że siatka co 100 pips - to otwieramy 0,01 lota BUY i cena spada 100 pips niżej. Tu wystarczy otworzyć 0,02 lota i w sumie na zero wychodzimy, gdy od tego poziomu cena wzrośnie o około 33 pipsy. Jednak dalej robi się problem - gdy cena nie odbija i spada o kolejne 100 pips to żeby wyjść na zero w sumie to cena od 3 poziomu musi odbić o 33 pipsy ale wtedy musimy otworzyć aż 0,09 lota. Bo gdy zostawiamy zwykły martyngał i otwieramy na 3 poziomie 0,04 lota to cena musi od tego poziomu odbić aż o 75 pips aby wyjść łącznie na zero.
Więc tylko pytam, czy dokładasz więcej niż martyngał x2 w kolejnych poziomach czy liczysz wtedy na większe odbicie?

Wszystko rozumiem, tylko co na wypadek, gdy nie wejdzie ten Twój ostatni poziom 7 czy 8? Dokładasz 9 czy zamykasz wszystko z gigantyczną stratą?
Bo czasem mam wrażenie, że w tych wszystkich metodach pokazywanych tu na forum, nie ma przemyślanego planu na wypadek, gdy nie wchodzi i w końcu trzeba się przyznać do błędu i zaksięgować stratę... nigdzie nie napisano, ile potem będę potrzebował zyskownych transakcji aby odrobić taką jedną wtopę, a wiadomo że będzie mega kosztowna.

Czyli na Twoje oko, wolisz tę strategię od surfire czy Recovery?
Ogólnie to dzięki za wiedzę, choć wydawałoby się, że będziesz bardziej zwolennikiem Reco czy Surfire - dla mnie lepsze, bo bliżej mi do scalpingu, a jednak w gridzie duża siatka jest lepsza, bezpieczniejsza... ale to VPS potrzebny lub całą dobę komp włączony :)


Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5708
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 52 razy
Otrzymano podziękowania: 20 razy
Kontakt:

Re: Jak zostać gridziarzem!

#26

Post autor: JustDarro »

Witam

Klucz leży w depozycie, który jest integralną częścią każdego gridu. Depozyt powinien być na tyle wysoki aby maksymalne ryzyko jakie wystąpiło na przestrzeni ostaniach lat nie przekraczało 30% kapitału. Wtedy masz jeszcze rezerwę. Dobrze jest grać kilkoma strategiami na raz i w szczególnych przypadkach przelewać kapitał pomiędzy rachunkami. Ja robię właśnie w ten sposób, chociaż by po to aby zwiększyć margines i czuć się bezpiecznie. Generalnie to cały czas utrzymuje ryzyko bo transakcje są w praktycznie non stop w grze. Jeśli chodzi o mnie to jestem praktycznie pewien, że kapitał się odbuduje i to jest tylko kwestia czasu.

Co do pytania o Zone Recovery i SureFire to zdecydowanie SureFire jako narzędzie. Zone Recovery jest koncepcją, metodą która można grać także przy pomocy SureFire. Wydaje mi się, że ty potrzebujesz teraz pozytywnych doświadczeń. Przejdź do tematu Roboty które zarabiają, przeczytaj watek i skorzystaj z CapStochastic i potem wróć do innych strategii.

Roboty które zarabiają - viewtopic.php?p=44348#p44348

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Jak zostać gridziarzem!

#27

Post autor: trader1234 »

Strasznie wymijająca odpowiedź, ale nich Ci będzie :)
Trochę kupy się to nie trzyma, bo EA ma chyba wbudowany sztywny TP. Po za tym, jak siatka co 100 pips to na bank nie siedzisz całą dobę i dokładasz ręcznie czy czekasz na jakiś łączny zysk aby ręcznie zamknąć.
Skoro więc sztywny TP jest w tym EA to wynika, że przykład z filmu i klasyczny martyngał x2 nie zdają tutaj egzaminu albo po prostu nie chcesz zdradzić swoich ustawień, do czego masz prawo.

I tak dzięki za przykład :)
I żeby nie było, że się czepiam.... chodzi mi tylko o to, żeby ktoś mniej doświadczony, nie włączył tego EA na ustawieniach z filmu, bo wydaje mi się, na tyle na ile policzyłem, że od 3 poziomu przy takim EA (bo sama koncepcja to co innego) gracz będzie notował łączne straty, nawet jeżeli cena dobrnie do TP.


Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5708
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 52 razy
Otrzymano podziękowania: 20 razy
Kontakt:

Re: Jak zostać gridziarzem!

#28

Post autor: JustDarro »

Witam

Nie jest tak do końca jak mówisz. EA stawia sztywny TP tylko dla pierwszej transakcji na wypadek jeśli by rynek poszedł zgodnie z kierunkiem sygnału stocha. Jeśli cena się cofnie i otwarte zostaną zlecenia wspomagające, to wszystko zamykane jest po średnim TP a nie po sztywnym. Ot taka wariacja ;)

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Jak zostać gridziarzem!

#29

Post autor: trader1234 »

A średni to znaczy, że co... jak łącznie transakcje wychodzą na 0 czy na ile mi zamknie, bo niw widzę takich ustawień w EA?
Średnio w połowie drogi między pierwszym a ostatnim wejściem?

Zaciekawiło mnie to i tak liczę i najlepiej byłoby zrobić swój EA tak, że przy każdym poziomie ustawiamy dokładny TP w pipsach. Wtedy mamy możliwość np. ustawienia równego zysku na każdy poziom + np. kilka poziomów z nastawieniem na zysk, a później na 0 - tak aby jak najmniejszym kosztem się ratować.
Wychodzi wtedy, że nawet podwajanie stawki nie jest potrzebne 1,2,2,4,3 loty na kolejnych poziomach też dawałoby zarobić, przy TP mniejszym nawet niż 50% spadku ceny od pierwszego zlecenia.

Sorry, za drążenie tematu... bo ja więcej na indeksach gram i np. DAX robi potężne ruchy zazwyczaj rano, stąd mi bardziej pasuje coś jak Recovery z modyfikacjami.
Stąd tu nie mam przekonania, bo widziałem jakie DAX potrafi zrobić ruchy, że potrafią kilka dni trwać... pewnie, że jak duża siatka, a mniejszy TP to powinno zazwyczaj trafiać... ale ja konserwatywnie do handlu podchodzę i wolę wiedzieć jaka strata mnie na końcu czeka, kiedy żaden poziom nie wejdzie.

Więc chyba brakuje mi Darro Twojego optymizmu, że masz ileś poziomów i w ogóle nie zakładasz czy nie liczysz ile wyniesie łączna strata jakby miało w końcu nie wejść taki schemat gridowy.


Awatar użytkownika
blagmaqico
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 07 kwie 2020, 08:21
Lat na Forex: 1
Lokalizacja: ani to śląsk ani małopolska

Re: Jak zostać gridziarzem!

#30

Post autor: blagmaqico »

A pytasz o które EA?


ODPOWIEDZ