DreamTeamExpert - Autorskie warsztaty poświęcone zarabianiu na rynku Forex za pomocą Ekspertów (EA). Gwarantowane bardzo cenne rady, wskazówki oraz zaskakujące spojrzenie na rynki. Zaproszeni są wszyscy, którzy dzielą pasję sukcesywnego zarabiania na rynkach lewarowanych razem z portalem sTrader. Zobacz więcej >>

Zarządzanie wielkością pozycji

Wszystko co dotyczy rynku Forex a nie związane jest z innymi działami
ODPOWIEDZ
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5717
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 54 razy
Otrzymano podziękowania: 21 razy
Kontakt:

Zarządzanie wielkością pozycji

#1

Post autor: JustDarro »

Witam

Wątek ten dotyczy założeń, które porusza Tom Basso w swojej książce - Zarządzanie wielkością pozycji. Jest to troszkę reklama ale nie tylko. Chciałbym bowiem wyłuskać z tej książki jej esencje i zwyczajnie o niej porozmawiać. Niewykluczone też, że jeśli zaangażujecie się w dyskusję to razem napiszemy tą książkę de-facto od nowa i to za free! ;)

I tak, pierwsze co mi się rzuciło w oczy to niewielki rozmiar książeczki, ale za to moim zdaniem bardzo treściwy. Problemem może być tutaj opieranie się w znacznej mierze na rynkach Futures oraz Akcjach. Może to być pewnym utrudnieniem dla osób skoncentrowanych na Forex. Nie jest to jednak coś nie do przeskoczenia, ale do rzeczy:

1. Traderzy zbyt wiele uwagi przywiązują do sygnałów transakcyjnych.

Trudno się z tym nie zgodzić. Mało kto zdaje sobie rzeczywiście sprawę z faktu, że tak naprawdę cały trading odbywa się po stronie zarządzania kapitałem. Traderzy jednak poświęcają się szukaniu doskonałego narzędzia do otwierania transakcji. Często polega to na przecięciach średnich, wstędze bollingera lub innych wskaźnikach. Takie zagadnienia jak formacje świecowe, linie trendu, trójkąty, wybicia itd. pochłaniają praktycznie wszystkich. Zdaniem Tomma Bosso jest to kardynalny błąd, ponieważ takie narzędzie nie istnieje. Ktoś, kto w tak wąski sposób postrzega rynek najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy z faktu, że uprawia hazard. Prawdziwy trading zaczyna się dopiero wówczas, kiedy zostanie zerwana zasłona analizy technicznej i Trader dojrzeje do faktu, że to nie formacje świecowe lub wskaźniki zarabiają tylko jego kapitał w odpowiedni sposób zarządzany.

Oczywiście wskaźniki, price action i inne tego typu narzędzia mają swoje znaczenie, lecz służą jedynie jako wyzwalacze, jako generatory sygnałów i nic więcej!!! Jak taki sygnał się pojawi lub zostanie wyznaczony za pomocą analizy technicznej, to nie należy się pierdzielić, tylko otwierać transakcje. Tom Bosso powołuje się tutaj na słynny slogan reklamowy marki Nike - "Just do it!". Natomiast cała zabawa związana z tradingiem rozpoczyna się dopiero po otwarciu transakcji.

Tak naprawdę, to żaden sygnał transakcyjny nie zarabia. Czy to fibo, czy SD lub cokolwiek innego, tak samo może zakończyć się sukcesem jak i stratą i nie od sygnału to zależy. Rzeczywisty trading zaczyna się dopiero po otwarciu transakcji, czego niestety traderzy nie doceniają. To wtedy trzeba znać odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie zadaje Tom w swojej książce, a są to m.in.

- Jak kontrolować wielkość pozycji
- Jak kontrolować stratę początkową
- Jak dużo kupić i jak wiele sprzedać
- Jak kontrolować zmienność początkowej transakcji
- Jak kontrolować depozyt początkowej transakcji
- Jak zarządzać ryzykiem całego portfela


Tych pytań i co najważniejsze odpowiedzi jest znacznie więcej, jednak najpierw trzeba umieć dostrzec tą druga stronę gdzie faktycznie pieniądz robi pieniądz lub pieniądz traci pieniądz. Jeśli jesteście zainteresowani tą książką to polecam jej zakup za pomocą poniższego linka:

Tom Basso - Zarządzanie Wielkością Pozycji >>

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
Awatar użytkownika
blagmaqico
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 07 kwie 2020, 08:21
Lat na Forex: 1
Lokalizacja: ani to śląsk ani małopolska

Re: Zarządzanie wielkością pozycji

#2

Post autor: blagmaqico »

Tak jak mówisz i tak jak wspomniałem . K
Główny powód dla którego " ciężko" mi się ja czytało to dlatego że jestem związany z forexem. Myślę że gdybym obracał się w kontraktach czy akcjach przyswoiłym ja lepiej. Co do rozmiaru , też się zdziwiłem że taka malutka 😂

W którejś z kolei z książce czytam że nie wejście a wyjście z transakcji jest ważniejsze. Coraz bardziej się do tego przekonuje , chodź tak jak mówię na walutach prowadzenie pozycji moim zdaniem jest cięższe. Jest dużo korekt stąd ludzie tak bardzo skupiają się na wejściu by mieć jak najlepszą cenę, następnie by zabezpieczenie pozycji było odpowiednie żeby głębsza korekta nas nie wywaliła.

Na plus walut napewno możemy zaliczyć niski próg wejścia depozytu. Jednak jeśli chodzi o akcję to już powinniśmy mieć większy kapitał moim zdaniem.

Jak do tej pory udało mi się zmienić już podejście co do tego, że rynek nie jest nam nic winny. Że nie mam wpływu na niego, że moje emocje negatywne czy pozytywne nic nie zmienia, że moja zyczeniowosc nic tu nie da . Czy doszedłbym do tego bez czytania książek? Możliwe, ale pewnie nie tak szybko 😂 warto się szkolić i oczytywac cały czas .


IC Trading - Konta demo bez ograniczeń. Testuj strategie ile chcesz i jak długo chcesz >>
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Zarządzanie wielkością pozycji

#3

Post autor: trader1234 »

Sorry, że tutaj....ale nie mogę pisać w tematach z hedge związanych.... przydałyby się jeszcze informacje jak znaleźć się bliżej serwera :)
Bo testują od dłuższego czasu i na szybszych strategiach.... ten sam EA recovery itp... na XTB i ICM pokazuje zupełnie inne wyniki i to na żywo grane, nie żadne testy.... chyba zbyt duże opóźnienie z serwerem może popsuć szybsze strategie oparte o hedging.

Jakby Ktoś znał sposób, jak zmniejszyć opóźnienie serwera będę wdzięczny. Bo jak nic się nie da, to niestety ICM nie dla mnie sie okaże przy obecnym stylu gry.


IC Trading - Konta demo bez ograniczeń. Testuj strategie ile chcesz i jak długo chcesz >>
Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5717
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 54 razy
Otrzymano podziękowania: 21 razy
Kontakt:

Re: Zarządzanie wielkością pozycji

#4

Post autor: JustDarro »

Witam

Sprawdź czy przez LTE masz takie same czy lepsze. Będzie wtedy wiadomo czy to wina internetu.

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
IC Trading - Konta demo bez ograniczeń. Testuj strategie ile chcesz i jak długo chcesz >>
ODPOWIEDZ