Jack. D. Schwager - Mistrzowie rynków finansowych. Niezwykłe wywiady z niezwykłymi inwestorami. Prywatne historie, bardzo cenne porady oraz zaskakujące spojrzenie na rynki. Książkę można nabyć w księgarni Maklerska.pl >>

Co nas rozwaliło w 2022-08?

Wszystko co dotyczy niebezpiecznych styli inwestycyjnych
ODPOWIEDZ
irfx
Zasłużony
Posty: 2864
Rejestracja: piątek 27 sty 2017, 19:27
Lat na Forex: 4
Liczba podziękowań: 4 razy
Otrzymano podziękowania: 6 razy

Co nas rozwaliło w 2022-08?

#1

Post autor: irfx »

Tak na szybko moje refleksje po tym co wczoraj i dziś wydarzyło się :D

1. Edek jest ch... do gridowania, już to dawno wiedziałem ale trzymałem się go ze względu na niski spread. Problemem eurusd są impulsy, które odbywają się bez rozbudowanych korekt - patrz punkt 2. Z tego powodu wywalało mnie w testach np za 2014 rok, za 2015 czy 2018 r. Jest impuls np 400 pipsów tak jak teraz od 10 sierpnia a korekty są tylko płaskie lub pędzące i tylko w zakresie czasowym pozasesyjnym (czyli korekta robi się wtedy kiedy spada ładunek kapitału do wymiany, korekta nie robi się na dominującym kapitale) - to jest dokładnie przyczyna naszego niepowodzenia. Te nasze cudowne wspaniałe EA nie miały kiedy zamknąć tych nietrafionych pozycji na long tylko z nimi zostały.

2. Cały impuls miał 460 pipsów z czego największa korekta miała 71 pips, pozostałe między 20 a 37 pips - to było zdecydowanie za mało aby zbudować odbicie na pozycjach zamykające całe układy przeciwko trendowi. Co prawda na tej korekcie 71 pipsów zamknąłem dwie pierwsze pozycje ale niewiele to dało, przedłużyło tylko agonię. W dodatku w moim przypadku rozkład pozycji wyjątkowo nie trafił w końce impulsów - zjawisko nie do przewidzenia i całkowicie losowe z naszego punktu widzenia. Jeszcze miałem jakiś problem techniczny (kolejny warunek brzegowy do pokonania) - przed tą korektą 71 pipsów powinna być zawarta tam kolejna pozycja na long lecz jej tam nie było - nie wiem teraz dlaczego, podejrzewam kolejne problemy z VPS.

3. Niestety gridy są sposobem handlu matematycznie narażonymi na niepowodzenie - potencjalna strata jest nieograniczona, zyski za to są ograniczone.

4. Ja swoje EA prowadziłem filtrując pozycje poprzez Kijun D1 - niestety muszę przyznać, że to słaba forma ochrony przed pozycjami nie w tym kierunku - dużo fałszywek, wyskoków.

cholera...napisałem tego więcej ale pisałem zbyt długo i mnie wylogowało, krfa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


"Therefore, use every mistake as a stepping stone to progress; analyze each mistake you make and the cause of every loss, in order to avoid repeating the same error in future" - W. Gann, 1923.
ItR29
Stały bywalec
Posty: 212
Rejestracja: wtorek 14 maja 2019, 10:31
Lat na Forex: 8
Liczba podziękowań: 1 czas
Otrzymano podziękowania: 7 razy

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#2

Post autor: ItR29 »

uśrednianie to bardzo dobra metoda, ale trzeba je dobrze rozplanować, żeby $$$ nie zabrakło po drodze <piwo>


Awatar użytkownika
Kulfon
Przyjaciel forum
Posty: 884
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 19:16
Lat na Forex: od 2012
Liczba podziękowań: 10 razy
Otrzymano podziękowania: 17 razy

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#3

Post autor: Kulfon »

Ja też miałem włączony na Lamparcie filtr trendu z H4 i się zdziwiłem, że otwarło L. Później to była jakaś farsa. Zabrakło pipsa, żeby robot dołożył kolejną pozycję (wyszedłbym z tego na plus, gdyby dołożył). Później zabrakło 2 pipsów do TP, a później...a szkoda gadać ;). Sam zamknąłem mu trzy pozycje - tak jak robi to HedgingForex, a po poludniu już mogłem zobaczyć dramat na telefonie podczas przerwy w pracy ;). Można powiedzieć, że zabił mnie "efekt motyla". Ten 1-2 pipsy ;)
Szkoda, bo system robił dobrą robotę.

Z jakiegoś powodu Virtuo wytrzymało - tam DD było tylko 500$. Być może gdyby Lampart i HedgingForex były puszczone na różnych walutach, to sytuacja byłaby inna. A tak dwa konta leciały mi jednocześnie i nie było z czego przesuwać środków. Nie zabrakło wiele, tak z 500-1000dolarów i bym żył ;)

No i ten brak korket. Tak sobie przeglądałem EURUSD i najdłuższy impuls jaki znalazłem trwał 7 kolejnych dni. Tutaj były 3 dni i wsio pękło. Jakiś czas temu wytrzymałem 5 dni spadków, ale wszystkie środki miałem na jednym koncie.


"Porażka jest okazją aby zacząć wszystko od początku, ale mądrzej." - H. Ford
Awatar użytkownika
irfx
Zasłużony
Posty: 2864
Rejestracja: piątek 27 sty 2017, 19:27
Lat na Forex: 4
Liczba podziękowań: 4 razy
Otrzymano podziękowania: 6 razy

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#4

Post autor: irfx »

ItR29 pisze: wtorek 23 sie 2022, 21:13 uśrednianie to bardzo dobra metoda, ale trzeba je dobrze rozplanować, żeby $$$ nie zabrakło po drodze <piwo>
Wiesz, ja miałem obydwa systemy (jeden na M15, drugi na M5) przetestowane na eurusd od 2014 r. - długo rozkminiałem jak ominąć zwałę na eurusd w drugiej połowie 2014 r. i znalazłem takie ustawienia kapitałowe i zarządzania pozycjami, które przeżywały jak i następne fiku miku w 2015, 2016 itd. Niestety w przypadku pozycji zawieranych na podstawie sygnałów technicznych takie podejście jest błędne - raz będziesz miał pozycję a raz nie. Te procesy jak sygnały techniczne i zabezpieczenie kapitałowe są całkowicie rozłączne i niezależne. Tutaj wystarczył zjazd w 4 dni z tylko jedną korektą, która nawet nie doszła do 38,2% i pozamiatane.


"Therefore, use every mistake as a stepping stone to progress; analyze each mistake you make and the cause of every loss, in order to avoid repeating the same error in future" - W. Gann, 1923.
trader1234
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: poniedziałek 31 lip 2017, 16:45
Lat na Forex: 2

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#5

Post autor: trader1234 »

A dysponujesz może statystykami z realnej gry swoimi EA? Chodziłoby mi głównie o dane, na którym poziomie gridu kończyły się poszczególne zagrania automatu?
Bo jeżeli 90% to 2-3 poziom, to już można przeliczyć czy opłacalna byłaby gra tylko do jakiegoś poziomu, potem uznać stratę itp.


Awatar użytkownika
irfx
Zasłużony
Posty: 2864
Rejestracja: piątek 27 sty 2017, 19:27
Lat na Forex: 4
Liczba podziękowań: 4 razy
Otrzymano podziękowania: 6 razy

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#6

Post autor: irfx »

mam wszystko na myfxbook, levele to chyba trzeba by ręcznie liczyć.
Problem jest taki, że mam w EA ustawienie, że zamyka układ na shorty albo na longi przy zadanej stracie procentowej albo kwotowej no ale w testach to wychodzi kiepsko. Konieczny byłoby zwiększenie kwoty zysków zeby przeważyć RR > 1.


"Therefore, use every mistake as a stepping stone to progress; analyze each mistake you make and the cause of every loss, in order to avoid repeating the same error in future" - W. Gann, 1923.
Awatar użytkownika
silverarrow
Stały bywalec
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 15:14
Lat na Forex: 2

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#7

Post autor: silverarrow »

Do zawarcia transakcji te EA używają najczęściej oscylatorów, które ze swej zasady są napisane pod konsole, kiedyś czytałem dziennik człowieka który grał w zgodzie z pivotem bieżącej świecy z TP na ekstremum. A potem wykorzystywał zarobek by piramidować kolejne transakcje. Grid jest bardzo ciekawy, ale trzeba mieć punkt ostatecznego wyjścia, bo inaczej czeka się na MC.


Awatar użytkownika
irfx
Zasłużony
Posty: 2864
Rejestracja: piątek 27 sty 2017, 19:27
Lat na Forex: 4
Liczba podziękowań: 4 razy
Otrzymano podziękowania: 6 razy

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#8

Post autor: irfx »

Nie da się ukryć, że głównym problemem grida jest zwała - moje stop out to była kwestia zaledwie 20 pipsów w dół od bieżącej ceny, wczoraj mi jeszcze poprawiło drugim stop out :lol: bo zostały dwie pozycje long z poprzedniego tygodnia, które nie zostały zamknięte przy pierwszym SO. Dlatego uważam, że dokładanie do grida nie jest rozwiązaniem.
Bezensem jest trzymać powiedzmy na jednym koncie "do handlu" 1000E a w wallecie u brokera 10000E "w razie W' do przerzucenia - te 10000E i tak nie pracuje a istnieje całkiem realna szansa, że broker i tak to u siebie zaksięguje po SO. Póki co takie mam wnioski.

Najgorsze póki co dla mnie jest, że aktualnie czuję się jak zbity pies na deszczu. Sfajczyłem konto, które było moim Golden Life. Nie ustawiałem go od początku na przelewarowanie, testowałem różne warianty ustawienia grida i uważałem, że powinno to być dosyć bezpieczne skoro znalazłem ustawienia dające rady w 2014 r. Cena jednak zrobiła to co zrobiła. 3,5 miesiąca zarabiało to całkiem fajnie, raz tylko była większa zwała ale cena wtedy zwaliła się "tylko" 300 pipsów w dół z moim longiem z samej górki.


"Therefore, use every mistake as a stepping stone to progress; analyze each mistake you make and the cause of every loss, in order to avoid repeating the same error in future" - W. Gann, 1923.
Awatar użytkownika
silverarrow
Stały bywalec
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 15:14
Lat na Forex: 2

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#9

Post autor: silverarrow »

Gdyby ktoś potrafiący programować w mql4 miał czas i chęci to może zamiast oscylatorów wykorzystać pivot świecy. Każda świeca ma HI/LO i pivot przesuwa się tylko gdy ekstrema się zmieniają, gra polegałaby na graniu shortów poniże pivota i longów powyżej. Wejście long 33% całej świecy, short zgodnie z surefire 2x na 66%. TP na ekstremach. Może dzięki temu udałoby się odejść od łapania noży, jednocześnie wykorzystując hedge.


Awatar użytkownika
irfx
Zasłużony
Posty: 2864
Rejestracja: piątek 27 sty 2017, 19:27
Lat na Forex: 4
Liczba podziękowań: 4 razy
Otrzymano podziękowania: 6 razy

Re: Co nas rozwaliło w 2022-08?

#10

Post autor: irfx »

Ale pivot której świecy? D1 z poprzedniego dnia? D1 z aktualnego dnia?


"Therefore, use every mistake as a stepping stone to progress; analyze each mistake you make and the cause of every loss, in order to avoid repeating the same error in future" - W. Gann, 1923.
ODPOWIEDZ