Jack. D. Schwager - Mistrzowie rynków finansowych. Niezwykłe wywiady z niezwykłymi inwestorami. Prywatne historie, bardzo cenne porady oraz zaskakujące spojrzenie na rynki. Książkę można nabyć w księgarni Maklerska.pl >>

Zarządzanie kapitałem

Wszystko co dotyczy niebezpiecznych styli inwestycyjnych
ODPOWIEDZ
Kulfon
Przyjaciel forum
Posty: 884
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 19:16
Lat na Forex: od 2012
Liczba podziękowań: 10 razy
Otrzymano podziękowania: 17 razy

Zarządzanie kapitałem

#1

Post autor: Kulfon »

Do założenia tego tematu zainspirowała mnie pewna moja myśl. Otóż założyłem sobie, że system/systemy, które dla mnie pracują w końcu trafią na takie warunki rynkowe, którym nie podołają i przez które zakończą pracę na stop out'cie. Mogą się zdarzyć podobne sytuacje do czarnego czwartku na franku. Założyłem też sobie, że nie można bez końca pompować pieniędzy w stratę/nieznane. Nie jestem przecież bankiem centralnym i nie mam drukarki :mrgreen: .

To wszystko skłania mnie do myślenia...co zrobić, by mieć plan awaryjny, możliwość powrotu na rynek. Jak to wszystko poukładać, by było to mądre.
Obecnie wszystkie pieniądze przeznaczone na inwestycje mam wpakowane w dwa rachunki transakcyjne. Czy to jest roztropne? Raczej nie. Chociażby dlatego, że w razie "kuku" nie mam możliwości powrotu na rynek. :!:

:idea: :arrow: Mądrym działaniem wydaje się być tutaj podział środków inwestycyjnych na dwie części.
Zakładam, że mam możliwość przeznaczyć na spekulację X złotych monet. Roztropnym zatem będzie używać 1/2 X złotych monet.
Oczywiście będę tutaj musiał zawalczyć ze swoją chciwością, bo wycofanie połowy środków wiąże się z niższym użyciem lota, ale poprawia się komfort psychiczny.
W chwili obecnej, gdybym wycofał połowę środków, to mógłbym używać maksymalnie jednego systemu. W takim wypadku muszę obecnie ponosić dużo większe ryzyko.

:arrow: Zakładam, że "kroplówka" będzie pochodzić tylko ze środków, które są obecnie w użyciu - tzn. środki na rachunkach u brokera. W razie kłopotów jeden z systemów należy wyłączyć i środkami z tego wyłączonego systemu należy ratować ten, który tonie.

:idea: :arrow: Należy ustalić poziom, w którym należy uznać, że system nie dał rady :arrow: albo to będzie stop out, albo inny poziom kwotowy. Np. można uznać, że przy stracie 30% konta dopłacam to 30% z innego konta, a następnie jeżeli sytuacja sie nie poprawia, to albo stop out, albo to, co wydaje mi się lepsze, czyli koniec na stracie 50-60% (wliczając już w to kroplówkę). Tutaj pewnie będzie to długi temat. Jak stąd do Szczecina. Ile głów, tyle pomysłów.

:idea: :arrow: Całe to założenie spowodowało we mnie pomysł, że moje systemy powinny najpierw pracować nad zbudowaniem depozytu, który pozwoli mi wrócić na rynek po ewentualnym bankructwie. Tym samym wydaje mi się, że każdy miesięczny zysk powinien być właśnie przeznaczony nie na konsumpcję, ale na budowanie sobie powrotu na rynek.

:arrow: :idea: Po zbudowaniu sobie finansowej możliwości powrotu na rynek, (czyli dla mnie będą to dwa systemy po 0.01 lota, czyli 2k $) można przejść do hm...innego sposobu MM. Tzn. albo budować konto, by móc grać większym lotem albo po prostu przeznaczać te środki na konsumpcję.

Myslę, że temat jest bardzo ważny. To by było na tyle, zobaczymy, czy wątek się jakoś rozwinie. <piwo>


"Porażka jest okazją aby zacząć wszystko od początku, ale mądrzej." - H. Ford
Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5708
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 52 razy
Otrzymano podziękowania: 20 razy
Kontakt:

Re: Zarządzanie kapitałem

#2

Post autor: JustDarro »

Hejka

1. Z kroplówką jest tak, że może zawieźć. Przynajmniej mnie zawiodła ostatnio na CapStochu. Chodzi o to, że nie zdążyłem dobić depozytu bo wszystko rozegrało się w nocy. Wniosek z tego taki, że lepiej mieć zapas kapitału na rachunku jak jego brak. Dotyczy to sytuacji kiedy gramy tylko jedną strategią.

2. Jeśli posiadamy więcej strategii to możemy trzymać mniejszy depozyt. Musimy się jednak liczyć z faktem uwalenia konta. Dobre jest to, ze strategie gridowe oraz hedge mają długie okresy zysków. Trzeba zatem tak skalkulować wolumen transakcji aby pomiędzy bankructwami rachunków zarobić 300% i wypłacić. Z tych 300% tworzymy 3 kolejne rachunki itd. Wtedy pierwszy rachunek może zbankrutować. Swoje już zarobił i tylko ciągnie cyca dopóki mleko się leje.

4. Dobrze jest zbudować kapitał np. 10K lub więcej i potem zobaczyć jakie to generuje zyski miesięcznie. Wtedy teoretycznie można już wypłacać jako zyski.

5. Nie myślałem Kulfon, że przyjdzie kiedyś taki czas, że będziemy zastanawiać się co robić z zarobionymi pieniędzmi. A jednak przyszedł i nikt już nie myśli gdzie i jak otworzyć transakcje, ale jak ochronić zarobioną kasę i co z nią zrobić :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
Awatar użytkownika
Kulfon
Przyjaciel forum
Posty: 884
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 19:16
Lat na Forex: od 2012
Liczba podziękowań: 10 razy
Otrzymano podziękowania: 17 razy

Re: Zarządzanie kapitałem

#3

Post autor: Kulfon »

Sylwestrowa garść Kulfonowych przemysleń... ;) To taki luźny zlepek moich myśli. Nie chcę się skupiać tutaj nad poprawną polszczyzną :P

Robię sobie testy i jestem zdania, że potrzebuje instrukcji. Takiej instrukcji jakiej używają piloci podczas awarii. U mnie "awarią" będzie pojawienie się Czarnego Łabędzia na rynku. Skoro zdarzają się awaryjne lądowania samolotów, to tym bardziej zakładam, że kiedyś mój forexowy "samolot" będzie musiał awaryjnie lądować.
Zakładam, że pojawi się on prędzej, czy później. Zrobiłem więc test ea TrendLampart dla pary GBPUSD od roku 2012. Ustawienia na 500e, ale z depozytem 1000e. M5. Wątek nie służy optymalizacji strategii. Liczę każdy rok osobno startując z depo 1000. Pomijam zyski, ale wynoszą one około 30%. Skupiam się na DD I tak:

2021- DD 300E / 2020- DD 300E / 2019- DD 660E / 2018- DD 180E / 2017 - DD 4200 (w tym roku było możliwe 3-krotne bankructwo startując z depo 1000E) / 2016- DD 200E / 2015- DD 1075E / 2014 - DD 120E / 2013- DD 962 / 2012 - DD 173E / 2011- DD 145
Wiec:
300
300
660
180
4200 :!:
200
1075 :!:
120
962
173
145

I tak sobie teraz chłopskim rozumem licze... Mogę dać SL na kapitale, kiedy straty osiągną 300e, czyli roczny zysk. Zakładając, żę będę miał odpalone 3 ea, które załóżmy w skali roku zarabiaja 300e, to nawet kiedy jeden "samolot" będzie musiał lądować awaryjnie, to i tak będę 300e do przodu. Generalnie im większy kapitał będę miał, tym głębszy poziom będę mógł próbować bronić. Patrząc na te dane rozsądnym wydaje się być poziom 660e, jeżeli będe miał 3 konta (virtuo, cap, lampart) po 1000e. Wtedy 660e, to około 20% całego kapitału, czyli całkiem spoko.
Trzeba się temu lepiej przyjrzeć. A może jest jakieś rozwiązanie matemtyczne?


"Porażka jest okazją aby zacząć wszystko od początku, ale mądrzej." - H. Ford
Awatar użytkownika
Kulfon
Przyjaciel forum
Posty: 884
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 19:16
Lat na Forex: od 2012
Liczba podziękowań: 10 razy
Otrzymano podziękowania: 17 razy

Re: Zarządzanie kapitałem

#4

Post autor: Kulfon »

Zrobiłem sobie taką tabelkę ;). Zastanawiam się, czy idę w dobrym kierunku ;).
"Korekta do 0" oznacza jaką korektę musi mieć cena (liczac od wejscia inicjacyjnego) aby suma zysków i strat była równa zero. Tę samą wartość wyraziłem w pipsach.
DD to obsunięcie (wliczona prowizja, pomijam swap). Próbowałem tak dostosować lota, żeby korekta nie musiała wynosić więcej niż +/- 50 pipsów. I co ciekawe: im obsunięcie większe, im większy lot, tym mnieszją korektę potrzebuje cena, bym mógl z tego syfu wyjść na zero albo nawet na plus.
Może warto byłoby policzyć jakie są średnie impulsy na edku zanim nastąpi korekta np 50 pips.

Wydaje mi się, że jest to dobry kierunek, więc będę w tym dalej "kopał".

Testy dla tej siateczki przeprowadzone za ostatnie 10 lat. Raz bankrutuje. Ustawienia depo 2klocki dolarów, TP 4pipaki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


"Porażka jest okazją aby zacząć wszystko od początku, ale mądrzej." - H. Ford
Awatar użytkownika
JustDarro
Moderator globalny
Posty: 5708
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 17:20
Lat na Forex: 9
Lokalizacja: Dublin
Liczba podziękowań: 52 razy
Otrzymano podziękowania: 20 razy
Kontakt:

Re: Zarządzanie kapitałem

#5

Post autor: JustDarro »

Witam

Ciesze się Kulfon, że nie tylko zrozumiałeś grid, ale także widzisz to jak na dłoni. Dokładnie jest tak, że czym głębiej zejdziesz z poziomem, tym mniejszy ruch jest ci potrzebny. Jest to dlatego, ze martyngał kumuluje wolumen i na głębszym poziomie byle jakie pierdniecie Mario Draghi i wychodzisz na zero. Witamy w Temple grid, hedging and martingale <piwo>

Pozdrawiam


Osoby szukające porządnej wiedzy zapraszam do kontaktu.
___________________________________________________________________________
Atlantian: https://www.fxblue.com/users/atlantian
Virtuo: https://www.fxblue.com/users/virtuomultitrading
North East Way: https://www.fxblue.com/users/north_east_way
ODPOWIEDZ